KARATAŞ KADIN KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU

GENEL DURUM

Karataş K-1 Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu fiziki yapısında eklentiler yapılarak A, B, ve İdari Blok olmak üzere şeklini alarak hükümlü ve tutukluları barındırmak, ıslah etmek, topluma kazandırmak amacıyla 17/03/2008 tarihinde Karataş Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu olarak faaliyete geçmiş olup, 2010 yılında yapılan ek bina ( C Blok ) ile bugünkü şeklini almıştır.

Konumu ve Ulaşımı :

Karataş Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, Bahçe Beldesi yolu üzerinde Karataş ilçe merkezine yaklaşık 1500 metre mesafede bulunmaktadır. Adana merkezine uzaklık 48 km olup, kurumumuza ulaşım Adana Merkezi Yüreğir Otogarında veya Taş köprü yanında bulunan Karataş Dolmuş durağından hareket eden dolmuş taksiler vasıtası aracılığıyla sağlanmaktadır. Özel araçla gelinmesi durumunda Karataş ilçe merkezine girişten başlayarak bilgilendirme yön levhaları ile güzergahgösterilmektedir.


Kapasite ve Tipi

Kurumumuz, betonarme, K-1 Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu konumundan eklentiler yapmak suretiyle tipsiz, koğuş sistemi olarak bir bölümü yüksek güvenlikli kapalı ceza infaz kurumuna dönüştürülmüştür. Kurumumuz A, B, C, ve idari blok olmak üzere 4 bloktan oluşmakta, kurumumuzda toplam 13 koğuş mevcuttur. Karataş Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu 200 hükümlü ve tutuklu kapasiteli olup, bir bölümü yüksek güvenliklidir.

Sağlık Hizmetleri

Kurumumuzda, hükümlü ve tutukluların kuruma ilk kabullerinden itibaren sağlık kontrolleri, muayene, teşhis ve tedavilerinin yapıldığı bir revir bulunmaktadır.  Kurumumuz revirinde hafta içi rutin muayene ve tedavi işlemleri gerçekleştirilmekte, ihtiyaç duyulması halinde ileri tetkik ve tedavi için hükümlü ve tutuklularımız devlet ve üniversite hastanelerine sevk edilerek tedavileri sağlanmaktadır.

Kurum tabipliğinde Sağlık Bakanlığı tarafından görevlendirilen aile hekimi kurumumuzda hizmet vermektedir. Kurum tabipliğinde kadrolu ve sözleşmeli olmak üzere iki sağlık memuru ve bir infaz ve koruma memuru fiilen görev yapmaktadır. Adana Sağlık İl Müdürlüğünce Karataş Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumumuza aile hekimi olarak görevlendirilen bir doktor haftada üç yarım gün olarak kurumumuz sağlık biriminde görev yapmaktadır.

Kurum tabipliğinde; ceza infaz kurumunda bulunan hükümlüler ve tutuklular ile kurum personeli ve bakmakla yükümlü oldukları aile bireylerine yönelik koruyucu, tedavi edici sağlık hizmeti ve poliklinik hizmeti sunulmaktadır.

    Kurum  Fotoğrafları İçin Tıklayınız: 

Karataş Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu© 2013 Tüm Hakları Saklıdır.
[Son Güncellenme Tarihi - 21.10.2013 ] - Webmaster :Muhterem MERMERTAŞ
Bu Sitede Yayınlanan Tüm İçerikler, İzinsiz Kaynak Gösterilemez ve Yayınlanamaz.